top of page
Szerző képeMák Péter fotográfus

De miért ilyen drága a fotós?!

Avagy: az olcsó fotósnak később fizetjük meg az árát...

Érthető hogy spórolni szeretnénk a költségeken, hiszen akár több százezer forintra is rúghat egy esküvő költségvetése. A menyasszony és a vőlegény ruhája, a virágok, a dekoráció, a terembérlet, az italok, a vacsora, a zenekar vagy DJ, a ceremóniamester vagy a vőfély, a fotós... és még sorolhatnánk.

Ez a fotós drága... egy lehúzós, fővárosi magasművész... pedig csak kattintgatni kell... nekem csak 15 jó kép kell, nem fizetnék 10 órányi rendelkezésre állást...

Sajnos hallottam már ezeket vagy ezekhez hasonló mondatokat.

Számtalan "jótanács" kering az interneten, csak ízelítő néhányból:

- van valamelyik rokonnak tükörreflexes fényképezőgépe...

- ősrégi gépe van, de ötvenért megcsinálja az egészet...

- utómunka nem szükséges, ez a gép automatikán eleve jó képeket csinál...

Nos, nem árulok el titkot: a rosszul sikerült fényképek általában nem menthetők, a Photoshop sem képes csodákra (csak majdnem). Amikor a vállalhatatlan végeredménnyel szembesül a pár, már késő, hiszen az esküvő megismételhetetlen.



Nézzük meg a fotós kiválasztásánál, hogy milyen fényképezőgéppel és milyen objektívekkel dolgozik, van-e több vakus világítási rendszere? Az utómunka legalább annyira fontos, mit a fényképezés: hogyan dolgozza fel a képeket? Megfelelő minőségben és méretben át tudja-e adni az anyagot, vagy a fotók előhívására/fotókönyv készítésére van-e szerződött partnere? Mit tesz annak érdekében hogy ne forduljon elő adatvesztés? Ha nem professzionális technikát használ, van-e tartalék fényképezőgépe meghibásodás esetére? Szerződéskötéssel és számlaadással vállalja-e a munkát és biztosít-e valamiféle garanciát?

Ezek mind nagyon fontos kérdések, amiket célszerű személyesen tisztázni, hiszen a fotós személyisége legalább annyira fontos mint a szakértelme és a felszerelése. Fontos hogy megbízzunk a felkért fényképészben, mert egy teljes napra (a legszebb napra) a barátunkká kell hogy fogadjuk.

Visszatérve a kérdésre: miért ilyen drága a fotós?

A fotós képzés drága, ráadásul egy jó fotós folyamatosan fejleszti a tudását, hogy tisztában legyen a trendekkel és a technikai lehetőségekkel.

Ha valaki hivatásos fotósként dolgozik, az eszközei szükségszerűen drágák, mert nem hobbi kategóriás eszközöket használ. A profi felszerelést nagy terhelésre méretezik, az üzembiztos működésük garantált.

A professzionális gépváz, a fényerős objektívek, a vakuk nagyértékű beruházást jelentenek, ráadásul az amortizációjuk nagyon gyors: időnként frissíteni kell a gépparkot.

Az utómunkához Macintosh-t használok, eléggé erős és pörgős számítógép; a retouch munkához grafikus táblára van szükség. A színhelyes munkához a műszerrel kalibrált monitor elengedhetetlen. Az elkészült képeket biztonságosan archiválni kell, DVD-re írni, a korong felületét nyomtatni.

Ne felejtsük el a járulékos költségeket: alapvető a fotózás helyszínére pontosan érkezni, ehhez egy üzembiztos autó kell. A működés fenntartásához domain név, tárhely, reklám, a vállalkozás terhei...

19 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Ingyen fotózok

- csak a munkaidőmért, a szaktudásomért és az eszközeim amortizációjáért kell fizetni, a „kattintgatás” ingyen van. Nap mint nap...

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page